Tutaj kupisz moje rękodieło

poniedziałek, 25 stycznia 2016

Miniaturki skrzyń posagowych.

Witam serdecznie:))Skrzynia wianna, posagowa była jednym z najbardziej reprezentacyjnych mebli w niemal każdym domu wiejskim jeszcze do połowy XX wieku. Jak sama nazwa wskazuje mieściła ona wiano (posag) jakie kobieta wnosiła do małżeństwa. Zwrócić należy uwagę, że takie skrzynie były niezwykle pięknie zdobione motywami kwiatowymi. W takiej malowanej skrzyni pani domu trzymała między innymi swoje ubranie, korale czy modlitewniki. Skrzynia stała w izbie i była niewątpliwie jedną z jej najważniejszych ozdób.
Skrzynie kupowano na długo przed ślubem i gromadzono w niej przyszły posag dziewczyny. Zamawiano je u stolarza lub kupowano na jarmarkach. Były one znane i produkowane na terenie całej Polski. Jednymi z najbardziej cenionych były te pochodzące z okolic Krakowa. Cechą charakterystyczną był kolor tła skrzyni, w krakowskim był on zielony, na Śląsku zwykle biały lub czarny, a w Wielkopolsce niebieski.  
Najbardziej znanymi w podkrakowskiej okolicy były skrzynie pochodzące ze Skawiny żółte i zielone, czteropolowe. W końcu XIX wieku w Sierszy skrzynie wykonywał Jakub Kurek. Jego wyroby charakteryzują się ciemnozielonym tłem i dwoma polami w jasnobłękitnych lub seledynowych barwach.
Skrzynie wianne traciły swoje znaczenie od lat 50. XX wieku. Przenoszone je z izby do sieni , a potem na strych. Bardzo często zamalowywano je na jednolity kolor. Służyć zaczęły do przechowywania zboża lub ziemniaków. W końcu lądowały w stodołach, gdzie powoli niszczały i porąbane na kawałki kończyły swój żywot w piecu. Dziś jeszcze gdzieniegdzie można odnaleźć  podniszczone i oryginalne malowane skrzynie z przełomu XIX i XX wieku, ale jest to już rzadkość.
Choć zaczyna się znowu moda na skrzynie posagowe robione starym sposobem jak to stolarze mówią na zakładkę i takie właśnie są te moje.Pomalowałam miniaturkę tych skrzyń w koguty ludowe, piękne, kolorowe radosne, można postawić na komodzie i przechowywać w nich biżuterię. 
Dziękuję za odwiedziny i  życzę miłego dnia.

8 komentarzy:

 1. Cudowne!!! Wspaniale się prezentują!!!
  Serdecznie pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 2. A my mamy w domu dwie stare skrzynie posagowe:)))wzory trochę inne ale też piękne:)))miniaturki są śliczne i bardzo przydatne na drobiazgi:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ maleńkie śliczne skrzyneczki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie skrzynie posagowe widywałam w muzeum!A te mini skrzyneczki to po prostu mistrzostwo świata:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja dzisiaj znalazłam taką skrzynię wianną na śmietniku :) Jest w całkiem niezłym stanie, a poziom mojego szcześćia - bezcenny ;)

  OdpowiedzUsuń