Tutaj kupisz moje rękodieło

wtorek, 16 października 2012

Moja Wieś

Moja Wieś:


O kilku miesięcy wypatruję tego osobnika, który mnie dziennie rano budzi.
Nie wiedziałam kim jest i dlaczego stuka w ściany mojego domu. Dzisiaj dowiedziałam się kim jest . Pokazał się,usiadł na pniu przed domem.  Jest to dzięcioł duży. 
Ptak wielkości drozda o kontrastowym upierzeniu ściśle związany z korowiną drzew. Kuper, ogon, skrzydła, grzbiet i wierzch głowy czarne. U samca na tylnej części głowy (potylicy) jaskrawoczerwona, poprzeczna pręga, której brak u samicy. Tęczówki oczu są czerwone. Czarny pas ciągnie się od dzioba w kierunku piersi. Drugi otacza górną część szyi. Dolna część brzucha i podogonie w kolorze jaskrawoczerwonym oddzielają się wyraźnie od białego spodu - jest charakterystyczna dla tego gatunku cecha ubarwienia. Na szyi dwie białe plamy, podobnie na barkach oraz skrajnych sztywnych sterówkach. Ma mocny, dłutowaty ciemnoszary dziób i szare nogi. Czepne nogi dostosowane są do siadania na pionowych pniach, dwa palce są skierowane ku przodowi, a dwa ku tyłowi. Młode dzięcioły mają natomiast całe ciemię i tył głowy czerwono-pomarańczowe. Ptak nie jest płochliwy, choć zachowuje ostrożność. Jego lot jest falisty. Jest nieco mniejszy od kosa.

  Pokażę Wam  jak piękne pomalowałam skrzyneczki na zioła, są prześliczne. Dzisiaj z ogrodu przesadzałam zioła do małych doniczek. Będą całą zimę w mojej kuchni w pięknej skrzyneczce. Zapach ziół będzie przypominał lato, które przeminęło.

Pozdrawiam serdecznie

1 komentarz:

  1. śliczne są te skrzyneczki! a dzięcioł cudowny! uwielbiam takie widoki! u mnie rano po trawniku chodzą bażanty, kuropatwy i kicają zajączki. Zimą podchodzą sarny i dziki. Widoki których bym nie zamieniła za worki złota:) Pozdrawiam gorąco

    OdpowiedzUsuń

Wystąpił błąd w tym gadżecie.