Tutaj kupisz moje rękodieło

piątek, 8 maja 2015

Kaszubskie osłonki.

Witam serdecznie

Dzisiaj troszkę wiedzy na temat haftu kaszubskiego i moich malunków kaszubskich na osłonkach, bluzkach i szkatułkach.
Kilka lat temu zainspirowały mnie hafty kaszubskie bo są piękne i symbolizują nam morze, jezioro,słońce, krew,przyrodę, ziemię. Jednak nie potrafię haftować to postanowiłam malować i odzwierciedlać hafty rożnych regionów kaszubskich. Znalazłam w internecie artykuł i chcę Wam go przedstawić.

Haft kaszubski jest to technika kompozycjno-wzornicza sztuki użytkowej na Kaszubach. 
Na Kaszubach ma on długą tradycję, która sięga ok. 1209 r. Zapoczątkowany został przez norbertanki, które zostały sprowadzone do Żukowa przez księcia Mściwoja I z poznańskiego Strzelna. Zakonnice żukowskie zajmowały się dodatkowo haftem, przy klasztorze mniszki prowadziły szkołę dla panien z dworów szlacheckich. Po kasacie klasztoru pozostające mniszki dożywotnio uczyły haftu dziewczyny z okolicznych wsi. (1834 r.) Te zaś zamiast atłasu, aksamitu wyszywane jedwabiem i szychem używały szarego, lnianego płótna.
W hafcie kaszubskim używa się siedmiu kolorów: niebieskiego (w trzech odcieniach - od jasnobłękitnego po ciemnoszafirowy), czarnego, czerwonego, zielonego i żółtego. I właśnie ta  kompozycja kolorystyczna jest elementem łączącym różne podgatunki regionalne haftu.
Najczęstszym motywem zdobniczym są: bratki, chabry, dzwonki, goździki, koniczyna, lilie, niezapominajki, tulipany, pszczoły oraz żuczki.
Każdy z kolorów symbolizuje co innego:.
- chabrowy- jeziora
- niebieski -niebo
-granatowy- morze
-żółty- dojrzewające zboże i słońce
-czerwony- krew i gotowość do walki o swoją ziemię
-zielony- bujna kaszubska przyroda
-brązowy lub czarny - ziemia czekająca na zasiew
W przeciągu wieków na Kaszubach wykształciły się różne szkoły haftu kaszubskiego.
Najstarszą szkołą jest Szkoła Wdzydzka, która powstała dzięki Izydorowi i Teodorze Gulkowskim, którzy w 1906 roku zorganizowali pierwszy kurs hafciarski. Szkoła ta wyróżnia się bogatym wzornictwem skoncentrowanym na środkowych częściach płaszczyzny. Natomiast duże i bogate kompozycje są bardzo kolorowe, z przewagą koloru niebieskiego, czerwonego, zielonego, czarnego i żółtego.
A to moje osłonki na kwiaty pomalowane ręcznie na podstawie haftów kaszubskich.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Jeśli chcesz taką mieć podobną to zapraszam galeria.zosi@gmail.com
  
Miłego dnia Zosia.
 


4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe informacje Zosiu:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne te skrzyneczki:)i bardzo fajne informacje o haftach:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy artykuł Zosiu. Tak na prawdę nie bardzo rozróżniam te ludowe hafty. Ten kaszubski jest dość delikatny kolorystycznie. Skrzyneczki wyglądają uroczo i romantycznie.
  Przesyłam pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prześliczne skrzyneczki i bardzo ciekawe informację nawet bym nie przypuszczała że kolory mają swą symbolikę to już teraz wiem dlaczego tylko 7 kolorków używasz :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń