Tutaj kupisz moje rękodieło

środa, 10 czerwca 2015

Kawusia u Zosi.

Witam


Dzisiaj opowiem parę słów o Zalipiu z którego czerpię inspiracje dla moich skrzyń posagowych, skrzynek na kwiaty,skrzyń i szkatułek. Te kwiaty z Zalipia są dla mnie czymś co wywołuje na mojej twarzy uśmiech radość i zadowolenie. Moje kwiaty nie są tak doskonałe jak kwiaty malarek ale są bardzo podobne, moje i również piękne. Najważniejsze jest by tworzyć coś z duszą i miłością a ja to właśnie robię. Długo by można opowiadać o Zalipiu o tych kwiatach i kolorach. Jest to ludowa sztuka piękna, radosna. 

 Kolejna skrzynka na kwiaty.

 Ta piękna róża dla Was jest.
Ja też mam kilka pięknych kwiatów w moim ogrodzie.


Znalazłam w internecie artykuł o dziejach wsi Zalipia jest to przewodnik multimedialny pod redakcją Haliny Karaś. http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=607&Itemid=18
Dzieje wsi Zalipie PDF Drukuj Email
Izabela Stąpor   

Wieś Zalipie leży w rozległych starorzeczach Dunajca na terenie północno-zachodniej części Powiśla Dąbrowskiego. Tereny te niegdyś porastała rozległa Puszcza Sandomierska z przewagą drzewostanu dębowego, grabowego i lipowego. Od lipy pochodzi nazwa miejscowości. Jeszcze w XVIII wieku funkcjonowała nazwa Lipie i określała przysiółek osady Podlipie. Obie miejscowości należały wówczas do parafii Gręboszów (w wieku XIII istniała w tej wsi parafia, pierwsza zachowana o niej wzmianka pochodzi z 1326 roku).

Jak podają dane historyczne, osada powstała dość późno, (prawdopodobnie ze względu na częste i niespodziewane wylewy Dunajca), mimo że prawym brzegiem rzeki wiódł szlak handlowy od traktu węgierskiego (droga od Wojnicza przez Żabno do Korczyna). Szlakiem tym często podróżował król Władysław Jagiełło i dlatego też ten gościniec tarnowski nazywano często drogą Jagiełły.
Pierwszą kaplicę mszalną zbudowano w Zalipiu przed 1912 rokiem, a w 1925 roku została erygowana we wsi parafia pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca NMP.

W XVIII wieku przez tereny Powiśla Dąbrowskiego przechodziły wielokrotnie wojska szwedzkie i zniszczyli wiele domostw. W okresie powstania listopadowego przez te ziemie przemycano żywność i broń z Galicji, a w 1863 roku przybywali tutaj uciekinierzy z Królestwa Polskiego po powstaniu listopadowym.
Pod koniec XIX wieku na Powiślu Dąbrowskim rozpowszechniła się tradycja malowania sprzętów domowych. W Zalipiu jednak malowidłami ozdabiano nie tylko narzędzia, ale również całe zagrody, płoty i studnie. Dzięki temu wieś zyskała miano malowanej wsi.


Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny. Miłego dnia.
6 komentarzy:

 1. Witaj, przysiade sie na chwilke
  Dawno mnie nie bylo u Ciebie na kawusi :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Musisz kiedyś zobaczyć tę piękną wieś...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu to moje marzenie, miałam być w tym dniu ale musiałam wybierać Zalipie czy Szczekociny no właśnie wybrałam to drugie. A teraz chyba żałuję. Pozdrawiam

   Usuń
 3. : ) Chciałabym kiedyś odwiedzić Zalipie.

  OdpowiedzUsuń